AT91SAM9X25-CU
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
AT91SAM9X25-CU
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microprocessors
Co-Processors/DSP : -
Number of Cores/Bus Width : 1 Core, 32-Bit
Voltage - I/O : 1.8V, 2.5V, 3.0V, 3.3V
Additional Interfaces : CAN, EBI/EMI, I²C, MMC/SD/SDIO, SPI, SSC, UART/USART
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case : 217-LFBGA
USB : USB 2.0 (3)
RAM Controllers : LPDDR, LPDDR2, DDR2, DDR, SDR, SRAM
Security Features : -
Package : Tray
Ethernet : 10/100Mbps (2)
Product Status : Active
Graphics Acceleration : No
Display & Interface Controllers : -
Mounting Type : Surface Mount
Series : SAM9X
Supplier Device Package : 217-LFBGA (15x15)
SATA : -
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : ARM926EJ-S
Speed : 400MHz