TLMP2100-GS08
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
TLMP2100-GS08
Category : Optoelectronics LED Indication - Discrete
Wavelength - Dominant : 560nm
Millicandela Rating : 2.2mcd
Package / Case : 2-SMD, J-Lead
Current - Test : 10mA
Mounting Type : Surface Mount
Height (Max) : 1.40mm
Lens Style : Rectangle with Flat Top
Viewing Angle : 120°
Wavelength - Peak : 555nm
Configuration : Standard
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Size / Dimension : 2.20mm L x 1.40mm W
Lens Color : -
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 2.4V
Product Status : Obsolete
Features : -
Lens Size : 1.50mm x 0.90mm
Lens Transparency : Clear
Color : Green
Series : MiniLED
Supplier Device Package : SMD MiniLED
Mfr : Vishay Semiconductor Opto Division
Base Product Number : TLMP2100
Description : LED GREEN CLEAR SMD MINILED SMD
Contact Now
Green 560nm LED Indication - Discrete 2.4V 2-SMD, J-Lead